Od kdy a jak vlastně fungují elektronické volby na VŠE?
Modul pro e-volby byl spuštěn začátkem roku 2021 jako součást studijního systému. Jedná se o několik aplikací na správu voleb (pro správce) a jedna aplikace pro voliče, kde volič najde volební lístky. Aplikace podporuje i externí voliče, kteří nejsou uživateli studijního systému. Je jim zasílán e-mail s unikátním odkazem na volební lístek bez potřeby hlásit se do studijního systému.
Modul profituje z toho, že je integrován ve studijním systému, protože právě ve studijním systému máme evidovány všechny uživatele a zároveň zde evidujeme i orgány s jejich členy a případnými rolemi. Díky tomu je velmi snadné vytvořit volby pro jakýkoli orgán školy. Poměrně jednoduché je i definování části akademické obce, k čemuž se využívá předpřipravených podmínek. Přístup k aplikaci na tvorbu e-voleb mají uživatelé právě na základě své role u orgánu (předseda či administrativa), případně na základě specifického oprávnění.
Aplikace podporuje jak veřejné, tak tajné volby. Při tajných volbách se využívá šifrování volebních lístků a nikde není zobrazeno, jak kdo hlasoval (ani pro správce voleb, ani pro IT). Pro dešifrování volebních lístků správcem lze využít ještě další ochranné prvky jako je uložení či zaheslování soukromého klíče. Pro voliče je dostupná možnost si bezpečně ověřit to, že právě jeho hlas byl započítán, aniž by on či někdo další viděl, jak hlasoval.
Kdo všechno tento nástroj používá a k čemu?
Aplikaci využívají Vědecké rady, Akademický senát, Akreditační rady, Rada pro vnitřní hodnocení či Oborové rady, a to pro různá hlasování, která mají na programu. Jedná se jak o tajné, tak o veřejné volby. Jako příklad mohu uvést schvalování členů různých komisí, schvalování výročních zpráv, strategických záměrů apod. Dále v modulu pravidelně probíhá hlasování v rámci habilitačních komisí, kde členové komise v tajné volbě hlasují o jmenování osoby docentem. Dále se vytváří volby i při obhajobách disertačních prací.
Jak je řešena bezpečnost?
Celé bezpečnostní řešení e-voleb neumožňuje manipulaci s hlasy, mazání hlasů, ani podvržení hlasu. Samozřejmě zde není možné uvádět konkrétní komplexní řešení, ale implementované řešení i vlastní IT prostředí, ve kterém jsou e-volby implementovány, byly auditovány dle metodiky Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Součástí auditu byly i testy zranitelnosti z vnitřní i vnější sítě. Aby VŠE mohla deklarovat bezpečnost, tzn. důvěrnost, integritu a dostupnost jak při vlastní realizaci voleb, tak i při případném, a to i nezávislém přezkumu průběhu voleb.
Veškeré auditní aktivity byly realizovány společnostmi, které vlastní nezbytné certifikace dle ISO norem pro oblast bezpečnosti a mají referencemi doložitelné odborné i praktické zkušenosti z rozsáhlých bezpečnostních projektů v rámci ČR. Kromě významných referencí se také podílely a podílejí v rámci expertních týmů na tvorbě a úpravě legislativy pro oblast kybernetické bezpečnosti.
Kolik už na VŠE proběhlo voleb prostřednictvím tohoto systému?
V modulu k 1. 4. 2024 již proběhlo 406 voleb. V tomto počtu je zahrnuto i malé množství testovacích voleb, které si vytvářely orgány po nasazení modulu, aby si agendu mohli členové nanečisto vyzkoušet.
Co musí udělat fakulta, když chce volit svůj AS elektronicky?
Volby do AS je vhodné konzultovat předem s pracovníky Centra informatiky kvůli vydefinování členů akademické obce, kteří mohou volit, a předání aktuálních informací budoucím správcům voleb. Aplikace je ale na tyto volby již připravena, a pokud by byla akademická obec definována stejně jako v roce 2021, tak lze volby založit velmi rychle.
Jak dlouho trvá odvolit elektronicky?
Přímý odkaz na volební lístek přijde voliči do e-mailu, případně lze dohledat v aplikaci Portál voliče ve studijním systému. Následně si volič zvolí, v jakých volbách (pokud jich má v daný moment dostupných více) chce hlasovat a tím si zobrazí volební lístek. V něm zaškrtne svoji volbu/y, a v případě veřejných voleb jedenkrát klikne pro odeslání hlasu, v případě tajných voleb jde o kliknutí dvě, neboť je zde navíc krok zašifrování hlasu. Odhlasování tak trvá max. minutu. Ve velké míře se hlasuje i z mobilních zařízení.